20 grudnia br. w auli PANS odbyła się akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”.
Profilaktyka, czyli podejmowanie działań, które mają na celu zapobieganie pojawieniu się lub rozwojowi zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych, to dla przemyskiej Uczelni, która jest instytucją społecznie odpowiedzialną, swego rodzaju norma. O wspomnianym zaangażowaniu i gotowości do działania przypomniał Prorektor ds. studenckich Państwowej Akademii Nauk Stosowanych – dr Robert Oliwa, witając prelegentów – Podkomisarz Anetę Czarnecką i młodszego rewidenta Krzysztofa Tęczę ze Służby Celno-Skarbowej w Rzeszowie oraz zgromadzonych słuchaczy. A ci dowiedzieli się, czym jest uzależnienie od hazardu, jakie cechy wskazują na to uzależnienie, jakie są rodzaje gier hazardowych i kto może w nich uczestniczyć, co grozi za nielegalny hazard oraz gdzie szukać pomocy w zakresie uzależnienia.
Dlaczego to takie ważne?
Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard jak niewinną formę rozrywki. Łatwo im rozpoznać i zdefiniować uzależnienie od alkoholu czy narkotyków, natomiast uzależnienia behawioralne bywają wciąż bagatelizowane.
Młodzież po konkretnym podkładzie teoretycznym wysłuchała trzech historii osób uzależnionych, które w dobitny sposób odsłoniły skalę problemu. A stawka jest bardzo wysoka, wyższa niż jakakolwiek kwota pieniężna, ponieważ jest nią niejednokrotnie ludzkie życie.
Naszym studentom dołożona została kolejna, ale z pewnością nie ostatnia (!), cegiełka wiedzy o uzależnieniach. Mamy nadzieję, że przyniesie efekty w postaci świadomości na temat czyhających zagrożeń.
Powyższe wydarzenie wpisuje się w zasady Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
Tekst: Justyna Przerwa
Zdjęcia: Marcin Sowiński