„Pacjent geriatryczny w codziennej pracy pielęgniarskiej” to tytuł konferencji o charakterze nie tylko naukowym, ale i szkoleniowym, która odbyła się w murach PANS 8 grudnia br. Bogaty program, w którym zostały ujęte wykłady, warsztaty, sesje e-posterowe, zgromadził ponad dwustu uczestników, w tym również obecnych online.
Dr Bożena Majchrowicz, Dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia, rozpoczęła spotkanie w auli przytoczeniem kilku sentencji, które stanowiły interesujące wprowadzenie do problematyki konferencji. Powołując się na niepodważalne opinie i statystyki prowadzone przez ekspertów, ukazujące społeczeństwo europejskie, w tym polskie, jako starzejące się, odwołała się do słów m.in. Benjamina Franklina, Magdaleny Samozwaniec, którzy wypowiadali się na temat starości bez profesjonalnej wiedzy medycznej, bo ta nie jest konieczna, by stwierdzić, że „w środku zawsze jesteśmy w tym samym wieku”. Konferencyjnym obradom towarzyszyło zaś motto „Nie możemy zatrzymać starzenia się, ale możemy zdecydować, jak na nie reagować”. Do wieczora toczyły się dyskusje wokół zadanego tematu.
Uczestników konferencji powitał dr Paweł Trefler, prof. PANS, rektor uczelni, który oficjalnie otworzył spotkanie, życząc udanych obrad. Swoją obecnością zaszczycili nas liczni przedstawicie środowisk naukowych i medycznych, w tym m.in. Grażyna Rożek – Dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu PUZ w Tarnobrzegu, dr inż. Jarosław Noworól – Dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia PANS w Jarosławiu, dr n. o zdr. Małgorzata Dziechciaż – Prodziekan Wydziału Ochrony Zdrowia PANS w Jarosławiu, dr Marcin Warchoła – Prodziekan Wydziału Ochrony Zdrowia PANS w Jarosławiu, dr hab. n. o zdr. Pawł Więch, prof. UR – Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Renata Dziubaszewska – Dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki PANS w Krośnie, Krystyna Sereda – Naczelna Pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Łukasz Jarema – Naczelny Pielęgniarz Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, Jadwiga Sierpińska – Naczelna Pielęgniarka SP ZOZ w Jarosławiu, Agnieszka Kozak – Asystent Dyrektora ds. Promocji Zdrowia i Profilaktyki SP ZOZ w Przeworsku, Teresa Dyrkacz – Pielęgniarka Koordynująca SP ZOZ w Przeworsku, Jolanta Karpińska-Ciuba – Dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu. Uczelnię, na czele z JM Rektorem, reprezentowali (poza pracownikami i studentami pielęgniarstwa) dr Robert Oliwa – Prorektor ds. studenckich, dr Sławomir Solecki – Prorektor ds. współpracy i rozwoju, dr bab. Marek Delong, prof. PANS – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, Humanistycznych i Ochrony Zdrowia oraz dr Beata Barańska – zastępca Dyrektora Instytutu Ochrony Zdrowia, Przewodnicząca Komitetu organizacyjnego konferencji, która – zabierając głos i podając szczegółowe informacje dotyczące przebiegu spotkania – oddała hołd byłej Dyrektor IOZ, zmarłej w lipcu tego roku prof. Edycie Guty, dla której problematyka konferencji znajdowała się w centrum zainteresowań naukowych, słowami: „Pani Profesor, Edyto, Tobie dedykujemy tę konferencję”.
Wykład inauguracyjny pt. „Koniec życia jako problem medyczny, etyczny i prawny” wygłosił prof. Wiesław Barabasz. Było to intrygujące wprowadzenie do fachowych dywagacji na temat zmierzchu życia i sposobów radzenia sobie ze starością. Intrygujące, bo inspirujące do wielu przemyśleń, dyskusji (nie tylko tych oficjalnych, ale też kuluarowych) i wywołujące… uśmiech. „Umieranie jest naturalną częścią życia” – konstatował ze swadą profesor-senior.
Program konferencji zakładał trzy sesje naukowe oraz trzy warsztatowe, rozstrzygnięty został ponadto konkurs na najlepszy e-poster. Uczestnicy konferencji debatowali do późnych godzin wieczornych. Kolejne duże wydarzenie w Instytucie Ochrony Zdrowia PANS planowane jest na maj 2024 r., o czym szczegółowo informować będziemy wiosną.
Powyższe wydarzenie wpisuje się w zasady Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
Tekst: Ewelina Kasperska
Zdjęcia: Grzegorz Gajdzik